reklama
Přesný čas: 19:00 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

Marek

Charakteristika

Jméno Marek patří k muži, který je rozeným bojovníkem. Marek bojuje za svoji čest, také za svoji rodinu a životní štěstí.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Marek nemá ženský protějšek. Významově je však příbuzné se jmény Marcel a Marcela, která mají stejný původ. Domáckými podobami jména Marek jsou Mára, Máca, Mari, Mark, Marco, Marconi, zdrobněle také Mareček, Mařík apod. Jméno Marek se vyskytuje také ve slovenštině a v polštině. Anglická podoba jména je Marcus, příp. Mark, německá Markus nebo Marek. Francouzská verze jména je Marc, španělská Marco či Marcos, portugalská Marcos. Italové jméno znají jako Marco. Maďarská podoba jména je Márk a Márkus, ruská Mark.

Významní nositelé

Jméno nosili světci - Marek Evangelista, Marek I. nebo Marek Efezský. Nositelem jména byl také římský císař a filozof Marcus Aurelius. Jméno nosil i italský cestovatel Marco Polo. Jméno patřilo také slavnému americkému spisovateli Marku Twainovi. Současnými nositeli jména jsou u nás například herci Marek Vašut či Marek Taclík, také herec a moderátor Marek Eben nebo zpěvák Marek Ztracený.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Marek pochází z latiny. Je spojeno s římským jménem Marcus, které je variantou jména Martius. Jména jsou odvozena od jména římského boha války, který byl nazýván Mars. Jména Marcus, Martius a také Marek se tak překládají jako „náležící k bohu války”, „náležící k Martovi”, také „zasvěcený bohu války”. Přenesený význam jména Marek je „bojovník” či „válečník”.

 
Jméno: Marek
Nosí v ČR 53279 lidí
Jedná s o 26 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den malárie
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama