reklama
Přesný čas: 23:29 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
24. 7. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Kristýna, Kristina, Kristen

Křestní jméno:

Lucie

Charakteristika

Časté užívání jména Lucie může snižovat jeho lesk, jméno však vždy bude dle svého významu zářit. Zářivou osobou by měla být i jeho nositelka.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Lucie má alternativy ve jménech Lucia, Luciana nebo Luciána. Mužskými protějšky jména jsou Lucián a Lucius, které se však u nás příliš neužívají. Významově příbuzné je i se jmény Světlana nebo Roxana. Domáckými podobami jména jsou Lucka, Lúca, Luci, Lusy, Lucina, Lucinka aj. Slovenština jméno zná jako Lucia a Luciána, angličtina, italština nebo latina ho užívá také jako Lucia. Němčina vedle verze Lucia užívá i mutaci Luzie nebo Lucie. Také francouzština jméno užívá jako Lucie, příp. Lucienne. Španělská verze jména je Lucía. Ruská mutace je Ljucija, polská Lucja nebo Lucyna, maďarská Luca.

Významné nositelky

Jméno Lucie dnes nosí populární česká zpěvačka Lucie Bílá, zpěvačka, herečka a dabérka Lucie Vondráčková, také moderátorky Lucie Borhyová nebo Lucie Výborná. Nositelkami jména jsou i modelky Lucie Smatanová nebo Lucie Váchová. Jméno patří i k Lucii Kvasnicové, známé jako DJ Lucca. Jako jméno si ho vybrala i hudební skupina Michala Dvořáka a Davida Kollera Lucie. Jméno najdeme také ve světě, nosí ho například slavná americká herečka Lucy Liu.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Lucie patří k těm nejoblíbenějším křestním jménům u nás. Jméno Lucie i jeho varianty Lucia nebo Luciana mají původ v latinském slově „lux“ s významem „světlo“. Jméno Lucie se tak překládá jako „světlá“ nebo „zářící“.

 
Jméno: Lucie
Nosí v ČR 100369 lidí
Jedná s o 11 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Lucia
Luciana
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama