reklama
Přesný čas: 10:48 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

Linda

Charakteristika

Jméno Linda nemá jasný význam. Jasné však je, že jde o krásné jméno s jemným zněním, ale významným charakterem, který se dá připodobnit i k majestátné lípě. Jméno může znít až mrštně, je hladké a poddajné skoro jako had.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Linda nemá mužský protějšek. Domácky se jméno může užívat jako Linduška, Linduš, Lindi, Lindík, Lindička, Lína aj. Linda se vyskytuje v mnoha jazycích, často přímo v podobě Linda. Jde například o slovenštinu, také angličtinu, švédštinu, norštinu, dánštinu, holandštinu, bulharštinu nebo maďarštinu. I španělština jméno zná jako Linda, ale také jako Lynda. Jméno Linda se užívá i v němčině, spolu s verzí Linde.

Významné nositelky

Jméno Linda patří ke krásným ženám, nosí ho kanadská modelka Linda Evangelista, slovenská modelka Linda Nývltová nebo české krásky Linda Vojtová či Linda Bartošová. Nositelkami jména jsou nejenom modelky, ale také herečky. Vedle amerických hereček Lindy Blair či Lindy Gray i česká herečka Linda Rybová.

Původ a význam jména

Ženské křesní jméno Linda má několik odlišných teorií výkladu. Význam a původ jména tak není přesně znám. Jméno bývá spojováno se španělským slovem „linda“ ve významu „krásná“, ale také s německým výrazem „lind“ s překladem „jemná“, „mírná“. Jméno je však velmi blízké i německému slovu „linde“ s významem „lípa“ a také staroněmeckému „lindy“, které se překládá „zmije“. Tím však možné významy jména ještě nekončí. Někteří vědci vznik jména odvozují ze jmen končících na -linda, tedy Adelinda, Belinda aj. Jméno by pak mělo stejný význam jako jména, ze kterých bylo odvozeno.

 
Jméno: Linda
Nosí v ČR 4354 lidí
Jedná s o 124 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Samuel
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama