reklama
Přesný čas: 08:04 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Luboš, Liboslav, Luboslav

Křestní jméno:

Ladislav

Charakteristika

Jméno Ladislav má mnoho tváří, mnoho tváří může mít i jeho nositel. Nikdo mu však nemůže odepřít slávu a moc, která je skrytá v jeho jménu.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Ladislav má i ženskou variantu v podobě jména Ladislava. Významově příbuzné je i se jmény Vladislav a Vladislava. Domácky se jméno užívá jako Láďa, Laděk, Ládin, Ladík, Laco, Sláva nebo Slávek. Jméno Ladislav se užívá i ve slovenštině, také ruštině nebo srbochorvatštině. Německá, švédská nebo latinská podoba jména je Ladislaus. Maďarština jméno užívá jako László.

Významní nositelé

Nositelem jména byl mj. uherský král Ladislav I. Svatý. Nositeli jména byli také dramatik Ladislav Stroupežnický, herci Ladislav Pešek nebo Ladislav Smoljak, režisér Ladislav Rychman, filosof a spisovatel Ladislav Klíma nebo spisovatel Ladislav Fuks, mj. autor díla Spalovač mrtvol. Dnes jméno nosí herci Ladislav Potměšil nebo Ladislav Frej, také zpěvák Ladislav Křížek.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Ladislav má slovanský původ. Jedná se o jednu z variant jména Vladislav. Stejně jako toto jméno se i Ladislav vykládá jako „slavný vládce“, „slavný svou vládou“.

 
Jméno: Ladislav
Nosí v ČR 85145 lidí
Jedná s o 17 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Den politických vězňů
Světový den rybářství
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama