reklama
Přesný čas: 09:11 / týden v roce: 17
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
24. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Jiří, Juraj, George

Křestní jméno:

Johana

Charakteristika

Johana je neobyčejným jménem, jedna z méně obvyklých variant původního hebrejského jména Jochanán. Také Johana je dle významu svého jména darem od Boha.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Johana má i mužský protějšek, je jím jméno Johan. Jméno je dle svého hebrejského původu příbuzné s řadou dalších českých jmen, mj. jmény Jana a Jan, Anna, Hana aj. Domácky se jméno Johana může užívat jako Joha, Jonka nebo zdrobněle jako Johanka.

Významné nositelky

Významnou nositelkou jména byla Johanka z Arku, francouzská světice 15. století a také postava současného muzikálu, kterou výtečně ztvárnila zpěvačka Lucie Bílá nebo Bára Basiková. Jméno nosila i Johana z Rožmitálu, česká královna, manželka Jiříka z Poděbrad nebo Johana Šílená (Jan I. Kastilská), královna Kastilie, manželka Filipa Sličného. V českém showbusinessu jméno nosí Johana Brzobohatá, za svobodna Indráková, manžela hudebníka Ondřeje Brzobohatého, také herečky Johana Švarcová nebo Johana Gazdíková. Mezi nositelkami najdeme i švýcarskou spisovatelku jménem Johanna Spyri, která se proslavila románem Heidy, děvčátko z hor (1880).

Původ a význam jména

Johana je ženským křestním jménem, které pochází z hebrejštiny. Stejně jako jména Jana, Anna nebo Hana se vyvinulo z hebrejského „Jochanán“. Ze slov „Jahve“ („Bůh“) a „channá“ („milost“, „smilovat se“) se jméno překládá jako „Bůh je milostivý“ nebo „dar boží“. Jméno Johana bylo převzato z němčiny, jde o podobu jména Jana založenou na německé verzi Johana.

 
Jméno: Johana
Nosí v ČR 1729 lidí
Jedná s o 179 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama