reklama
Přesný čas: 04:22 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
17. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Rudolf, Rolf

Křestní jméno:

Ivo

Charakteristika

Jméno Ivo je jednoduché a praktické. Také muž jménem Ivo by měl být praktický, zručný, se schopností ukazovat správný směr ostatním. Vždyť luk také udává směr vystřelenému šípu.

Odvozeniny a varianty

Ivo je mužským křestním jménem, které má svůj ženský protějšek pravděpodobně ve jménu Iveta. Významově příbuzné by pak bylo i se jménem Yvona. Dle další teorie je jméno odvozeninou slovanských jmen Ivan a Ivana. Domáckými podobami jména jsou Ivoš, Ivouš, Ivošek, Ivka aj. Jméno Ivo se vyskytuje i ve slovenštině, také v němčině, angličtině, italštině, holandštině nebo švédštině. Francouzské verze jména jsou Ivain, Yvon nebo Yves. Španělské podoby pak Ivo nebo Ivés. Jméno se užívá také jako Ivé (v maďarštině) nebo Iwo (v polštině).

Významní nositelé

Nositelem jména je například folkový zpěvák Ivo Jahelka, písničkář Ivo Cicvárek, operní pěvec Ivo Žídek nebo klavírista Ivo Kahánek. Jméno náleží i producentovi Ivo Mathému, skladateli Ivo Bláhovi nebo spisovateli Ivo Fleischamnnovi. Jméno nosí také divadelní režisér Ivo Krobot nebo filmový režisér Ivo Paukert. Nositelem jména je i internetový podnikatel Ivo Lukačovič.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Ivo má zřejmě germánský nebo keltský původ. Jméno bylo odvozeno od německého slova „iv“, resp. keltského „íwé“ s významem „tis“. Jméno by pak bylo mužským protějškem jména Iveta, které se k nám dostalo přes francouzskou verzi jména – Yvette. Překlad jména by tedy zněl „tisový luk“ nebo také „lučištník“. Další teorie výkladu jméno spojuje s ruským jménem Ivan. Jednalo by se o zkráceninu tohoto jména, jehož kořeny sahají až do hebrejštiny. Jméno by se pak překládalo z hebrejského Jochanán s významem „Bůh je milostivý“. Tato verze výkladu se uplatňuje ve slovanských zemích.

 
Jméno: Ivo
Nosí v ČR 17616 lidí
Jedná s o 50 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Ivoš
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama