reklama
Přesný čas: 20:21 / týden v roce: 20
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
19. 5. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Ivo, Ivoš

Křestní jméno:

Ilja

Charakteristika

Ilja je příjemným mužským jménem, které má příjemné znění i příjemný význam. Jméno náleží k mužům, kteří jsou si vědomi pravých životních hodnot.

Odvozeniny a varianty

Ilja je mužským křestním jménem s českou alternativou ve jménu Eliáš. Domácími podobami jména jsou Ilek, Ilka, Iljík, Ilouš, Iloušek, Iljuša, Iljuška aj. Jméno Ilja se užívá i ve slovenštině, ruštině, italštině nebo holandštině. Německá podoba jména je Ilja, také Elias, anglická Elias, španělská Elías, maďarská potom Illés, bulharská Ilija.

Významní nositelé

Populárním českým nositelem jména byl herec Ilja Prachař, otec Davida Prachaře a dědeček Jakuba Prachaře, herce, moderátora a člena kapely Nightwork. Mezi nositele jména patřil i Ilja Bojanovský, slavný český kameraman. Dalšími nositeli jména u nás jsou Ilja Hurník, hudební skladatel a spisovatel nebo herec Ilja Racek. Jméno nosil i ruský básník Ilja Lvovič Frenkel nebo ruský spisovatel Ilja Grigorjevič Erenburg, také ruský malíř Ilja Jefimovič Repin nebo slovenský hudební skladatel Ilja Zeljenka.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Ilja má svůj původ v hebrejštině. Je odvozeno od hebrejského jména Elí-jjáhu s významem „Bůj je můj pán“ (slova „él“ i „jáhu“ se překládají jako „Bůh“). Do češtiny se jméno dostalo z Ruska, ruská varianta přitom pochází z řeckého překladu jména Élías.

 
Jméno: Ilja
Nosí v ČR 575 lidí
Jedná s o 229 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den šachu
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama