reklama
Přesný čas: 13:16 / týden v roce: 09
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
28. 2. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Lumír

Křestní jméno:

Hynek

Charakteristika

Jméno Hynek je tradičním českým jménem. Jméno svého nositele spojuje s domovem, českou zemí, ale také svoji rodinou.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Hynek je významově příbuzné i se jménem Jindřich. Domácími variantami jména jsou Hynda, Hynča, Hyník, Hyneček, Hynouš nebo Hynoušek. Jméno se v mutaci Heinrich užívá na Slovensku nebo v Německu. Anglická verze jména je Henry, italská Enrico, francouzská Henri, španělská Enrique, portugalská Henrique. Poláci jméno znají jako Henryk, Maďaři jako Henrik, Rusové jako Genrich. U nás se Hynek užívá také jako příjmení.

Významní nositelé

Mezi české nositele jména patřil Hynek z Poděbrad, spisovatel, syn krále Jiřího z Poděbrad, český šlechtic a spisovatel 15. století Hynek z Kunštátu nebo také český básník Karel Hynek Mácha. Ze současných nositelů jména stojí za zmínku režisér Hynek Bočan, operní pěvec Hynek Maxa nebo textař a hudební producent Hynek Žalčík.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Hynek pochází z němčiny. Jméno vzniklo počeštěním domácí verze německého jména Heinrich. Významově se překládá z tohoto jména jako „vládce domu“ („heim“ – „domov“, „ríhhi“ – vládce“). Stejný původ má i české jméno Jindřich. Jméno se často mylně zaměňuje za jméno Ignác. Zvláště během 19. století se muži jménem Ignác hojně přejmenovávali na Hynky, důvodem bylo vyjádření příslušnosti k českému národu, příp. ke katolíkům.

 
Jméno: Hynek
Nosí v ČR 1026 lidí
Jedná s o 30 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama