reklama
Přesný čas: 18:32 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
14. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Karolína, Karolina, Karla

Křestní jméno:

Gizela

Charakteristika

Gizela je skvostným ženským jménem, které má zřejmě starogermánský původ a několik zcela odlišných teorií výkladu. Gizela může být šípem, který nasměruje život k lepšímu, také jemnou květinkou, o kterou je třeba pečovat. Ženy jménem Gizela mohou být téměř čímkoli.

Odvozeniny a varianty

Gizela je ženským křestním jménem, které se užívá i ve variantě Gisela. Jméno nemá mužský protějšek. Domácími podobami jména jsou Gizi, Gizka, Gizelka, Gizenka, Gizuška, také Zela nebo Zelka. Jméno Gizela se vyskytuje i ve slovenštině. Anglická a německá podoba jména je Gisela, příp. Gisella, francouzská pak Gisele (Žizel). Španělé jméno užívají jako Gisela, Italové jako Gisella, Maďaři jako Gizella.

Významné nositelky

Jméno Gizela nosila uherská královna Gizela Bavorská, rakouská arcivévodkyně Gisela Habsburská nebo německá královna a římská císařovna Gisela Švábská. Jméno patřilo i ke slavné francouzské herečce Gisèle Pascal. Dnes ho nosí například brazilská herečka a modelka Gisele Bündchen. Z českých nositelek jmenujme sochařku Gizelu Šabókovou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Gizela (také Gisela) je starogermánského původu. Existuje několik teorií výkladu jména. Ten nejpravděpodobnější ho spojuje se staroněmeckým slovem „gisil“ („gis“), které znamená „šipka, šíp“ nebo „střela“. Další prameny původ jména odvozují od staroněmeckého slova „gisal“, které se překládá jako „ušlechtilé dítě“, příp. i slova „gisello“ s významem „člověk, který se mnou sdílí světnici“. Existují i teorie výkladu, které jméno překládají jako „květinka“.

 
Jméno: Gizela
Nosí v ČR 844 lidí
Jedná s o 264 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Gisela
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama