reklama
Přesný čas: 07:09 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

Felix

Charakteristika

Kdo by nechtěl být v životě šťastný? Právě muž jménem Felix dostal štěstí do vínku, dle významu svého jména bude Felix šťastný celý život.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Felix se vyskytuje i v archaické podobě Felicián. Domácími podobami jména jsou Fela, Felda, Felouš, Lix nebo Licián. Jméno Felix se užívá i na Slovensku – jako Félix nebo Felicián. Jméno Felix zná i angličtina, němčina nebo ruština. Italskou podobou jména je Felice, francouzskou, také španělskou či maďarskou Félix. Polština jméno užívá jako Feliks nebo Felicjan.

Významní nositelé

U nás je asi nejznámějším Felixem manžel Dagmar Patrasové hudebník Felix Slováček. Jméno patří i českému komikovi Felixi Holzmannovi nebo spisovateli Felixi Kadlinskému. Nositelem jména je i německý skladatel Felix Mendelssohn-Bartholdy nebo rakouský dramatik a herec Felix Mitteree. Jméno Felix se pojí i s hurikány, největší z nich v roce 2007 dosáhl nejvyššího možného stupně a zcela zdecimoval pobřeží Nikaragui.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Felix pochází z latiny. Překládá se z latinského slova „felice“ jako „šťastný“, „šťastný člověk“ nebo „šťastlivec“.

 
Jméno: Felix
Nosí v ČR 338 lidí
Jedná s o 289 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Svátek všech svatých
Světový den veganství
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama