reklama
Přesný čas: 08:39 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Evženie

Charakteristika

Evženie je dnes ojedinělým jménem, to vyzdvihuje jeho jedinečnost. Každý nemůže být urozený, ženy jménem Evženie jsou vždy, nikoliv dle svých předků, ale dle významu svého jména.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Evženie se vyskytuje i ve variacích Evžénie, příp. Eugenie, Eugenia nebo Evgenia. Jeho mužským protějškem je jméno Evžen. Domácky se jméno užívá jako Evžena, Evženka, Evža, Evžinka, Evžička. Jméno se jako Eugénia vyskytuje na Slovensku nebo v Maďarsku. Anglická podoba jména je Eugenia, stejně tak i italská, španělská, švédská, dánská, holandská nebo polská. Bulhaři a Srbochorvaté jméno užívají jako Evgenija, Rusové jako Jevgenija.

Významné nositelky

Jméno nosila mj. francouzská císařovna María Eugenia Ignacia Augustina, hraběnka z Teby. Jméno Eugénie Grandet se pojí i s románem Honoré de Balzaca z roku 1833. Hlavní hrdinka nese právě jméno Evženie.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Evženie (nebo také Evžénie) je ženským protějškem mužského jména Evžen. Jména pocházejí z řečtiny. Jsou odvozena z řeckého slova „eugenés“ s významem „urozený“ „vznešený“, „z dobrého rodu“.

 
Další svátky v tento den:
Evžénie
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Den Země
Evropský den akcí proti rasismu
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama