reklama
Přesný čas: 14:38 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
15. 4. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Anastázie, Anastazia

Křestní jméno:

Evžen

Charakteristika

Evžen je ideálním jménem pro muže, má krásnou podobu a honosný původ. Jméno vznešený původ připisuje i svému nositeli. Často bývá spojováno i s textem jedné písničky: „Je to Evžen – lovec žen...“

Odvozeniny a varianty

Evžen je mužským křestním jménem, které se vyskytuje i ve variaci Eugen. Ženským protějškem je Evžénie nebo Evženie. Domáckými podobami jména jsou Evža, Éža, Evžík nebo zdrobněle Evženek. Jméno Evžen se vyskytuje jako Eugen ve slovenštině, němčině, rumunštině, norštině nebo švédštině. Anglickou verzí jména je Eugene, italskou Eugenio, polskou Eugeniusz, ruskou Jevgenij. Francouzština, španělština nebo portugalština zná jméno jako Eugéne.

Významní nositelé

Jméno Evžen nosilo mnoho křesťanských papežů – svatý Evžen I., Evžen II., svatý Evžen III. aj. Z českých osobností lze jmenovat režiséra Evžena Sokolovského, houslisty a hudebního skladatele Evžena Zámečníka nebo hudebníka a herce Eugena Jegorova. Jméno nosil i slavný český atlet a novinář Evžen Rošický, který byl popraven během 2. světové války. Jeho jméno dnes nese multifunkční stadion v Praze na Strahově – Stadion Evžena Rošického. Ve světě pak jméno najdeme u mnoha významných umělců, spisovatelů, architektů či vědců. Zástupci slavných nositelů jsou například francouzští malíři Eugène Boudin nebo Eugène Delacroix, portugalský spisovatel a básník Eugénio de Castro, italský básník Eugenio Montale, ruský spisovatel Jevgenij Zamjatin, polský spisovatel a satirik Eugeniusz Iwanicki, slovenský skladatel Eugen Suchoň, francouzský architekt Eugène Viollet-le-Ducnebo nebo italský matematik Eugenio Calabi.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Evžen má řecký původ. Pochází z řeckého slova „eugenés“, které se překládá jako „urozený“, „vznešený“ nebo „blahorodý“. Jméno pojí dvě řecká slova, první složkou je „eu“ s významem „dobrý“, druhou pak „gen“ s významem „rod“.

 
Jméno: Evžen
Nosí v ČR 3817 lidí
Jedná s o 101 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Eugen
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den vědy pro mír a rozvoj
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama