reklama
Přesný čas: 22:34 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
14. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Karolína, Karolina, Karla

Křestní jméno:

Eleonora

Charakteristika

Eleonora může být zářivou, soucitnou ženou, dokonce ženou se schopností léčit, příp. může pocházet ze severu. Jakkoli jsou teorie výkladu jména různorodé, žena jménem Eleonora se ve světě rozhodně neztratí.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Eleonora se u nás vyskytuje i ve variantě Eleonóra. Alternativou jména je Leonora. Domáckými podobami jména jsou Ela, Elen, Elenka, Elka, také Lea, Lenka nebo Nora, Norka, Lora, Lorka aj. Zdrobněle se jméno užívá jako Eleonorka. Jméno Eleonora se vyskytuje také v ruštině, italštině, polštině, švédštině nebo srbochorvatštině. Jméno najdeme i ve slovenštině nebo maďarštině – jako Eleonóra. Anglickými verzemi jména jsou vedle Eleonora také Eleonore, Eleonor, Elinor. Francouzština jméno užívá jako Éléonore, Aliénor, španělština jako Eleonor, Leonor, Leonora.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla například matka Richarda I. nazývaného jako Richard Lví srdce – Eleonora Akvitánská. Jméno nosila i Eleonora Provensálská, Eleonora Habsburská, Eleonora Portugalská, Eleonora Toskánská nebo švédská královna Ulrika Eleonora. Jméno nosila také Eleonora Duseová, italská herečka. Dnes ho nosí americká herečka Eleanor Boardman.

Jméno Eleonora představuje také název povídky Edgara Allana Poea z roku 1841.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Eleonora má pravděpodobně arabský původ. Vzniklo z arabského jména Ellinor, které se překládá jako „Bůh je mé světlo“. Původně arabské jméno se vyvíjelo přes španělštinu a francouzštinu, kde se z něho vlivem řeckého „eleos“ stalo staroprovensálské jméno Alienor. „Eleos“ se přitom z řečtiny překládá jako „milosrdenství“ či „soucit“. Další teorie výkladu jméno spojují s latinským slovem „lenire“ („léčit“) nebo s germánským jménem Aldenor, které se překládá jako „starý sever“.

 
Jméno: Eleonora
Nosí v ČR 892 lidí
Jedná s o 259 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Lenka
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den mateřského jazyka
Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu
Mezinárodní den boje proti kolonialismu
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama