reklama
Přesný čas: 02:04 / týden v roce: 22
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
30. 5. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Ferdinand

Křestní jméno:

Denisa

Charakteristika

Původ jména Denisa můžeme hledat mezi řeckými bohy. Jméno je dodnes opojné jako jejich víno, jeho význam je s vínem nedílně spojený. Denisa se překládá jako božské dítě, jistě je i božskou ženou.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Denisa má i svůj mužský protějšek ve jménu Denis. Staročeská podoba jména je Diviška, přejatou variantou pak Dionýzie. Jméno se domácky užívá jako Deni, Denis, Denča, Deňule, Denuš, Denda, zdrobněle pak Deniska, Denička, Deninka, Desinka, Denuška nebo Deňulka. Jméno se užívá také ve slovenštině, španělštině nebo srbochorvatštině. Anglická, německá, francouzská i holandská verze jména je Denise, ruská Denisija.

Významné nositelky

Krásnou reprezentantkou jména je modelka a Česká Miss World Denisa Domanská. Jméno nosí i modelky Denisa Dvořáková nebo Denisa Bórová. Nositelkou jména je také česká návrhářka Denisa Nová, kytaristka Denisa Veškrnová, atletka Denisa Ščerbová nebo tenistka Denisa Dvořáková. Americkou nositelkou jména je například herečka Denise Richards.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Denisa má stejný původ jako mužské jméno Denis. Obě jména pocházejí z řečtiny. Jméno vzniklo jako odvozenina řeckého jména Dionýsos, který byl bohem vína. Překládá se pak jako „božské dítě“, „bůh vína“ nebo „zasvěcená bohu vína“. Česká podoba jména byla zřejmě převzata z francouzštiny. Jméno Denisa se ve staročeštině užívá jako Diviška.

 
Jméno: Denisa
Nosí v ČR 25189 lidí
Jedná s o 61 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Denis
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama