reklama
Přesný čas: 14:16 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
26. 5. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Filip

Křestní jméno:

Bronislav

Charakteristika

Bronislav je doslova slavným slovanským jménem, alespoň dle svého významu. Muži dává do vínku bojovnost a slávu. Nabízí přitom mnoho variant domácích podob, s drsným i jemným podtónem.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Bronislav má také ženskou mutaci v podobě jména Bronislava. Alternativou jména se stejným významovým překladem je i Branislav. Domáckými podobami jména jsou Broňa, Broněk, Broník, také Slávek, Sláva, Sláveček aj. Jméno Bronislav i Branislav se vyskytuje i ve slovenštině. V podobě Bronislav ho zná i ruština. Polská verze jména je Bronisław, německá Bronislaw.

Významní nositelé

U nás byl asi nejznámějším nositelem jména herec Bronislav Poloczek, jméno nosí i divadelní a muzikálový herec Bronislav Kotiš. Na Slovensku mezi slavné nositele jména patří herec a zpěvák Braňo Polák nebo herec Bronislav Křižan. Významné nositele jména však najdeme i v jiných oblastech než je herectví, v Česku půjde například o orientalistiku a Bronislava Ostřanského, v Polsku je to dokonce politika a prezident Bronisław Komorowski. Jako antropolog, sociolog a etnograf se proslavil polsko – britský vědec přelomu 19. a 20. století Bronisław Malinowski.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Bronislav je ryze slovanského původu. Je alternativou jména Branislav, které má stejný význam. Jména vycházejí ze dvou slov, první část se dá přeložit jako „bitva“, druhá pak jako „slavný“. Jméno se pak významově překládá jako „slavný bojovník“, „bojující za slávu“, také „bránící/chránící slávu“.

 
Jméno: Bronislav
Nosí v ČR 4119 lidí
Jedná s o 96 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama