reklama
Přesný čas: 00:23 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Bořivoj

Charakteristika

Ač dnes může jméno Bořivoj znít značně archaicky, stále mu zůstává jeho honosný význam. Vždyť každý z mužů je rozeným vůdcem. Žádný muž by se neměl bát boje a měl by umět bojovat o vítězství. Muž jménem Bořivoj vždy může navázat na svého předchůdce – prvního českého panovníka.

Odvozeniny a varianty

Jméno Bořivoj je ryze mužské, jeho zkrácenou podobou je Bořek. Domáckými variantami jména jsou Bořa, Bořík, také Vojan nebo Vojek. Jméno Bořivoj zná i slovenština nebo srbochorvatština jako Borivoj, polština užívá mutaci Borzywoj.

Významní nositelé

Jméno Bořivoj se nedílně pojí s historicky prvním panovníkem českých zemí, zároveň i prvním křesťanským panovníkem. Byl jím Bořivoj I. Patří tak k jednomu z nejvýznamnějších mužů českých dějin. Bořivoj II. byl pak český kníže 12. století. Mezi další slavné nositele jména patřil český režisér Bořivoj Zeman nebo populární herec Bořivoj Navrátil.

Původ a význam jména

Bořivoj je staroslovanským mužským jménem. Vyskytuje se i ve zkrácené podobě jako Bořek. Význam obou jmen je shodný, tedy „bojovník“, „ten, kdo vede vojsko do boje“. Jméno vychází ze dvou staroslovanských slov. Prvním je „boroti“ s významem „bořit, bojovat“, druhým pak „voj“, které představuje množné číslo ke slovu „voják, vojín“.

 
Jméno: Bořivoj
Nosí v ČR 2002 lidí
Jedná s o 131 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama