reklama
Přesný čas: 06:55 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
14. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Karolína, Karolina, Karla

Křestní jméno:

Blažej

Charakteristika

I přes svůj nechvalný význam je jméno Blažej zajisté krásným jménem pro milého a šikovného muže. Ačkoli by měl mít Blažej dle významu svého jména minimálně problémy s mluvou a hlasovým projevem, svatý Blažej jako patron zpěváků a řečníků ho jistě před těmito patáliemi ochrání.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Blažej má i svoji ženskou variantu v podobě jména Blažena, které má však jiný původ a význam. Blažej se domácky může nazývat Bláža, Blažík, Blažejek apod. Jméno Blažej znají i na Slovensku. V angličtině se užívá jako Blase, v němčině Blasius, stejně jako v latině. Řecká podoba jména je Blasios, francouzská Blaise, ruská Vlasij nebo Vlas.

Významní nositelé

Jméno Blažej je oblíbenější na Slovensku více než v Čechách. Slavnými Blažeji jsou tak především Slováci, mj. Blažej Felix Bulla, dramatik a hudební skladatel nebo Blažej Baláž, malíř a grafik.

Původ a význam jména

Blažej je mužským křestním jménem. Na první pohled by se mohlo zdát, že má souvislost se slovem blažený, ale není tomu tak. Jméno pochází pravděpodobně z řečtiny a jeho význam není zdaleka tak lichotivý. Dle jedné z teorií o původu pochází z řeckého slova „blasios“, které se dá přeložit jako „trpící na zápal kloubů“, „člověk, kterého trápí klouby“. Další verze výkladu jména vychází ze slova „bleché“, které znamená „kokta, brepta, breptavý, neobratný“ nebo dokonce „tupý, hloupý“.

 
Jméno: Blažej
Nosí v ČR 350 lidí
Jedná s o 285 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama