reklama
Přesný čas: 01:33 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Blahoslav

Charakteristika

Kdo by nechtěl být požehnaný od Boha? Svým jménem je požehnaný právě Blahoslav. Archaické jméno má svůj doslova blahoslavený původ a jistě stojí za pozornost.

Odvozeniny a varianty

Blahoslav je staročeským mužským jménem, které má i latinskou podobu Benedikt. Ženským protějškem jména je Blahoslava. Domáckými podobami jména jsou Bláha, Blažek, Blahoš, Slávek, Sláva apod. Jméno se v češtině vyskytuje jako křestní jméno i příjmení.

Významní nositelé

Mezi významné nositele jména patří například český literární historik Blahoslav Dokoupil nebo český filosof a teolog Jan Blahoslav Kozák. Jako příjmení jméno nosil i Jan Blahoslav, biskup Jednoty bratrské, teolog a spisovatel 16. století.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Blahoslav je původem z latiny. Typicky slovanské jméno vzniklo pravděpodobně z latinského jména Benedictus, které znamená „požehnaný“ či „blahoslavený“. Kořeny slova přitom sahají až do hebrejštiny. Blahoslav se tedy skutečně vykládá jako „blahoslavený“ nebo „šťastně slavený“ ve významu „požehnaný od Boha“. Jméno Blahoslav bývá spojováno také s řeckými jmény Makarios nebo Makar stejného významu.

 
Jméno: Blahoslav
Nosí v ČR 698 lidí
Jedná s o 209 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Den pracoviště
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama