reklama
Přesný čas: 12:21 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 4. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Irena, Irini

Křestní jméno:

Artur

Charakteristika

Artur je ušlechtilé jméno, které má vznešenost ve svém původu. Je jménem pro silnou osobnost, muže, který se nebojí jít vlastní cestou.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Artur má svoji staročeskou verzi v podobě jména Artuš, ženským protějškem je Uršula nebo Voršila. Artur se po domácku může zkracovat na Art, zdrobněle se užívá jako Arturek či Arty. Jméno Artur najdeme i v polštině, portugalštině nebo švédštině, jako Arthur se jméno užívá v anglicky mluvících zemích, zná je i francouzština nebo dánština. Němčina užívá podobu Artur i Arthur. Španělská podoba jména je Arturo, slovenská pak Artúr.

Významní nositelé

V českém showbusinessu je Artur jménem syna Ivety Bartošové a Ladislava Štaidla. Jméno nosil i francouzský básník Arthur Rimbaud (1854 – 1891). Významným nositelem varianty jména je i legendární britský král Artuš.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Artur nebo počeštěně Artuš má pravděpodobně keltský původ. Vzniknout mělo z keltštiny, resp. keltského „arth“, které se překládá do češtiny jako „medvěd“. Přeneseně se pak jméno Artur může vykládat jako „vznešený“ nebo „vážený“.

 
Jméno: Artur
Nosí v ČR 753 lidí
Jedná s o 202 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama