reklama
Přesný čas: 06:25 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
22. 7. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Magdaléna, Magdalena

Křestní jméno:

Antonín

Charakteristika

Antonín je oblíbeným českým jménem. Přestože v dnešní době může působit mírně zastarale, právě jeho historie sahající až do dob starého Říma mu dává punc kvality. Stejně tak i volný překlad ho řadí na přední pozice – doslova „před“ ostatní jména.

Odvozeniny a varianty

Antonín se vyskytuje také v méně užívané mutaci Antonin, má svůj ženský protějšek v podobě jména Antonie, příp. Antonína či Antonina. Domácky se Antonín může nazývat krátce Anton, Tonda, Toňa, Toník nebo Toníček, zdrobnělinou jména je i Antonínek. Jméno zná řada světových jazyků. Jako Anton je najdeme ve slovenštině, rumunštině, němčině, dánštině nebo švédštině. Angličtina ho užívá jako Antony nebo Anthony, francouzština jako Antoine, italština jako Antonio nebo Antonino, španělština jako António. Ruština jméno užívá jako Antonin, Anton nebo Antonij. Maďarská podoba jména je Antal.

Významní nositelé

Nositelů jména Antonín je mnoho, najdeme je v české historii i současnosti, jazykové variace jména najdeme po celém světě. Z významných Čechů stojí za zmínku jistě slavný český fotbalista Antonín Panenka, malíř Antonín Slavíček, hudební skladatel Antonín Dvořák nebo herec, moderátor a imitátor Antonín Jedlička. Také dva českoslovenští prezidenti nosili toto jméno, šlo o Antonína Novotného a Antonína Zápotockého. Do historie literatury se nesmazatelně zapsal ruský spisovatel Anton Pavlovič Čechov nebo francouzský spisovatel a letec Antoine de Saint-Exupéry. Itálie se může pochlubit proslulým hudebním skladatelem jménem Antonio Vivaldi. Na stříbrném plátně dnes září herec španělského původu Antonio Banderas nebo charismatický Anthony Hopkins.

Původ a význam jména

Antonín (nebo také krátce Antonin a jeho ženská varianta Antonie) je jménem známým již dob řecko-římských. Jde o českou odvozeninu původního jména Antonius, kterým byli nazýváni příslušníci patricijského rodu Antoniů (šlo o potomky staré římské rodiny, původně byli pouze patriciové plnoprávnými občany Říma). Doslovně se Antonius dá přeložit jako „patřící Antoniovi“. Z latiny se jméno Antonín může významově přeložit jako „přední“, „vynikající“, „čelní“ (latinsky „ante“ znamená „před“).

 
Jméno: Antonín
Nosí v ČR 17 lidí
Jedná s o 1517 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Antonin
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama