reklama
Přesný čas: 03:53 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
18. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Drahomíra

Křestní jméno:

Alice

Charakteristika

Ať je jméno Alice podobné s mnoha jinými ženskými jmény, zajisté je originální a zajímavé. Dokazuje to i jeho obliba.

Odvozeniny a varianty

Alice je ženským křestním jménem, které nemá v pravém slova smyslu svůj mužský protějšek. Existuje však mnoho příbuzných jmen, které bývají s jeho původem spojovány, například zmiňovaná Alžběta nebo Alexandra. Domáckou podobou jména je Elis, Eli, Ali, také Alka, Ála nebo Ája, zdrobněle se pak užívá i Alička.

Významné nositelky

V českém showbusinessu září hvězda Alice Bendové, oblíbené české herečky. Další slavnou nositelkou jména je i česká režisérka Alice Nellis. Na světové scéně je pak nepřehlédnutelný mužský nositel anglické verze jména, rockový zpěvák Alice Cooper.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Alice nemá úplně jednoznačný výklad. Je často považováno za odvozeninu jmen Adéla, potažmo staroněmeckého Adelheid, Adelaida nebo starofrancouzského jména Aaliz. Od těchto jmen by pak přebíralo význam, znamenalo by „ušlechtilá“ nebo „vznešená“. Svůj původ však může mít jméno Alice také v anglickém jméně Elisabeth (česky Alžběta), jeho podoba s domáckou verzí jména Elis je nesporná. Bývá však také spojováno se slovanským jménem Alexandra.

 
Jméno: Alice
Nosí v ČR 8103 lidí
Jedná s o 94 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama