reklama
Přesný čas: 10:53 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
28. 7. 2017 Pátek
Dnes má svátek:

Viktor, Victor

Křestní jméno:

Zikmund

Charakteristika

Zatímco dříve bylo jméno Zikmund velmi oblíbené, dnes je jeho výskyt ojedinělý. I v současnosti se však vítězná ochrana, kterou představuje význam jména, může hodit. Zikmund může skýtat ochranu sobě i své něžnější polovičce.

Odvozeniny a varianty

Jméno Zikmund se domácky užívá jako Zik, Ziki, Zikuš, Zikan, Zikmundek, také Mundek, Munda apod. Jméno jako Žigmund najdeme i na Slovensku. Anglickou podobou jména je Sigmund, německou Siegmund, francouzskou Sigismond. Ve španělštině a portugalštině jméno nabývá podob Sigismundo a Segismundo. Italové jméno znají jako Sigismondo nebo Sismondo. V ruštině jméno zní Sigizmund, v polštině Zygmunt, v maďarštině Zsigmond.

Významní nositelé

Jméno nosil český král a římský císař Zikmund Lucemburský, syn Karla IV., také polští králové Zikmund I. Starý a Zikmund II. August nebo polský a švédský král Zikmund III. Vasa. Nositelem jména byl také spisovatel a filolog přelomu 15. a 16. století Zikmund Hrubý z Jelení (latinsky Sigismund Gelenius). Jméno nosil také český básník a prozaik Zikmund Skyba nebo spisovatel a historik Zikmund Winter. Jméno náleží také k jednomu z největších psychologů 20. století Sigmundu Freudovi, proslulý německý vědec se narodil v Čechách. Jako příjmení jméno užívá známý cestovatel, publicista a spisovatel Miroslav Zikmund .

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Zikmund má germánský původ. Pochází ze staroněmeckého jména Sigimund. Překládá se ze slov „sigi”, „sieg” („vítězství”) a „mund” („ochrana”) jako „ochránce vítězství” nebo „vítězná ochrana”.

 
Jméno: Zikmund
Nosí v ČR 86 lidí
Jedná s o 590 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Kolagenová maska pod očivíce
Kolagenová maska pod oči
Gel pro bělení zubůvíce
Gel pro bělení zubů
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny