reklama
Přesný čas: 23:51 / týden v roce: 17
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
28. 4. 2017 Pátek
Dnes má svátek:

Vlastislav

Křestní jméno:

Samuel

Charakteristika

Krásu prastarého hebrejského jména Samuel dnes znovu objevujeme. Již celá tisíciletí k nám promlouvá i význam jména. Jedině muž jménem Samuel se může pyšnit tím, že nosí doslova jméno boží.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Samuel má i ženský protějšek ve jménu Samuela. Domáckými podobami jména jsou Sam, Samek, Samy, Samuelek aj. Jméno se v Čechách užívá zřídka, v zahraničí je však velmi oblíbené. Najdeme ho v angličtině − jako Samuel, Sam, Sammy či Samy, také v němčině, španělštině, francouzštině, holandštině, švédštině nebo slovenštině. Italská podoba jména je Samuele. Ruština jméno zná jako Samuil, stejně tak i bulharština. Maďarskou podobou jména je Sámuel.

Významní nositelé

Nejstarším známým nositelem jména byl židovský prorok Samuel, který ustanovil prvního židovského krále jménem Saul. Jméno nosil i anglický básník Samuel Johnson nebo proslulý irský dramatik Samuel Beckett, autor světově známé hry Čekání na Godota. Dnes je nositelem jména například syn populární české moderátorky Terezy Pergnerové. Jméno náleží i k britskému hudebníkovi, který si říká Seal. Jeho vlastní jméno je Seal Henry Olusegun Olumide Adeola Samuel. Jméno, resp. příjmení převzala i jeho bývalá manželka modelka Heidy Klum.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Samuel pochází z hebrejštiny. Vyvinulo se z hebrejského „šmúel/šemúel” v překladu „jméno boží” (hebrejsky „šém” − „jméno”, „él” − „Bůh”). Jméno má doslova posvátný význam, objevuje se již v Bibli jako jméno židovského proroka.

 
Jméno: Samuel
Nosí v ČR 2071 lidí
Jedná s o 130 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Linda
 
Dárek k svátku se slevou!
6 wellness dní v Bojnicích s polopenzívíce
6 wellness dní v Bojnicích s polopenzí
Romantické wellness pobytyvíce
Romantické wellness pobyty
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny