reklama
Přesný čas: 19:51 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
novoluní
Dnes je:
24. 5. 2017 Středa
Dnes má svátek:

Jana

Významné dny:

Evropský den parků

Křestní jméno:

Miroslava

Charakteristika

Ženské křestní jméno Miroslava je silné i jemné současně. Také jeho nositelka je silnou osobností, která však má i své hluboké city a jemně je dokáže předávat ostatním. Žena jménem Miroslava si váží ověřených hodnot, především lásky.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Miroslava má i mužský ekvivalent ve jménu Miroslav. Zkráceninou jména, která se osamostatnila, je Mirka. Významově shodná jsou i jména Slavomíra, Bedřiška, Irena nebo Frederika. Domáckými variacemi jména jsou vedle Mirky také Míra, Mira, Mirča, Miruna, Mirunka, Miruška, Mirečka, Miruš, Miras, Miris, Miruše, Sláva, Slávka aj. Jméno Miroslava se neužívá pouze v češtině, zná ho i slovenština, ruština, španělština, bulharština nebo srbochorvatština. Jako Miroslawa ho užívá také němčina nebo švédština. Polská verze jména je Mirosława.

Významné nositelky

Nositelkami jména jsou české herečky Miroslava Pleštilová, Miroslava Součková nebo Miroslava Šafránková, provdaná jako Miroslava Šafránková-Drozdová (je sestrou slavnější herečky Libuše Šafránkové). Jméno nosí i Miroslava Knapková, veslařka-skifařka, která je mj. olympijskou vítězkou z LOH 2012 v Londýně. Jméno patří i k Mirce Čejkové, bývalé televizní moderátorce, která dnes působí jako kouč.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Miroslava je slovanského původu, stejně tak i jeho mužský protějšek Miroslav nebo zkrácená podoba jména Mirka. Miroslava se překládá jako „slavící mír”, „mírumilovná” nebo „proslavená mírem”. Vzhledem k tomu, že slovo „mír ve staročeštině znamenalo i „svět” („svět bez války”), lze jméno vykládat i jako „ta, která oslavuje svět”, „oslavující krásy světa”.

 
Jméno: Miroslava
Nosí v ČR 46649 lidí
Jedná s o 35 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Mirka
 
Dárek k svátku se slevou!
Vysoké Tatry, polpenzí a wellness pro 2více
Vysoké Tatry, polpenzí a wellness pro 2
Mariánské Lázně, 3 wellness dny pro dvavíce
Mariánské Lázně, 3 wellness dny pro dva
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny