reklama
Přesný čas: 03:50 / týden v roce: 03
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
17. 1. 2017 Úterý
Dnes má svátek:

Drahoslav

Křestní jméno:

Marta

Charakteristika Marta je jednoduchým, sympatickým jménem s bohatými kořeny. Žena jménem Marta je nejenom nositelkou prastarého jména, ale také neobyčejnou ženou, paní svého domu.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Marta se vyskytuje i ve variantě Martha. Domácími variacemi jména jsou Martička, Martinka, Martuška, Marti, Marťa apod. Jméno se užívá také ve slovenštině, polštině, italštině, španělštině, rumunštině nebo bulharštině. Anglická verze jména je Martha, stejně tak i německá, spolu s variantou Marthe. Jako Marthe jméno užívá i francouzština nebo dánština. Ruská podoba jména je Marfa.

Významné nositelky

Jméno Marta náleží k českým zpěvačkám − Martě Kubišové nebo Martě Jandové. Nosí ho i moderátorka Marta Ondráčková, herečka Martha Issová nebo její starší kolegyně Marta Vančurová. Nositelky jména najdeme i na Slovensku, patří mezi ně například operní pěvkyně Marta Boháčová, tanečnice Marta Baranová nebo herečka Marta Cewická.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Marta (také Martha) má prastarý původ, vyskytuje se již v Bibli. Jméno je odvozeno z aramejského slova „márathá”, které se překládá jako „paní”, „hospodyně” také „paní domu” nebo přeneseně „pečlivá”.

 
Jméno: Marta
Nosí v ČR 50130 lidí
Jedná s o 33 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Martha
 
Dárek k svátku se slevou!
7” navigace s doživotní aktualizací mapvíce
7” navigace s doživotní aktualizací map
Trenčianské Teplice, 6-denní wellnessvíce
Trenčianské Teplice, 6-denní wellness
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny