reklama
Přesný čas: 19:43 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
novoluní
Dnes je:
24. 5. 2017 Středa
Dnes má svátek:

Jana

Významné dny:

Evropský den parků

Křestní jméno:

Kazimír

Odvozeniny a varianty

Kazimír je mužským křestním jménem, které má i ženský protějšek ve jménu Kazimíra. Domáckými podobami jména jsou Kazimírek, Kazík, Kazi, také Míra nebo Mirek. Jméno se užívá i ve slovenštině. Německá verze jména je Kasimir, anglická Casimir, stejně tak i francouzská, holandská nebo norská. Italská, španělská a portugalská mutace jména je Casimiro. Polština jméno zná jako Kazimierz, ruština jako Kazimir, maďarština jako Kazimír.

Významní nositelé

Jméno Kazimír nosila řada polských králů, například Kazimír II. Spravedlivý, Kazimír II. Veliký nebo Kazimír IV. Jagellonský, také uherský král Kazimír Jagellonský. Jméno patřilo i slovenskému básníku a dramatikovi Kazimíru Bezkovi. Jméno nosil i ruský malíř Kazimir Severinovič Malevič.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Kazimír je slovanského původu, vyvinulo se zřejmě z polštiny a rozšířilo se i do neslovanských jazyků. Jméno se vykládá jako složenina slov „kazi“ („kazit“, „ničit“) a „mír“ ve významu „mír“, „klid“. Význam jména Kazimír je tak „ten, kdo kazí mír“. Jméno se užívalo zvláště v období válek, slovanská jména se totiž většinou užívala pro věštění budoucnosti. Na druhé straně se však jméno Kazimír může vykládat i jako „ten, kdo káže mír“, „ten, kdo usiluje o mír“. Část jména „kazi“ by pak pocházela ze staroslovanského slova s významem „kázat“.

 
Jméno: Kazimír
Nosí v ČR 287 lidí
Jedná s o 311 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Aqualand Moravia, celodenní vstup pro 3více
Aqualand Moravia, celodenní vstup pro 3
Itálie, Lago di Garda s polopenzívíce
Itálie, Lago di Garda s polopenzí
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny