reklama
Přesný čas: 14:42 / týden v roce: 43
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
27. 10. 2016 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Šarlota, Zoe, Zoja

Křestní jméno:

Arnošt

Odvozeniny a varianty

Arnošt je mužským křestním jménem, které má i ženskou variantu v podobě jména Arnošta (u nás se vyskytuje jen velmi vzácně). Domáckými podobami jména jsou Arne, Arno, Arna, Arny, také Nošta, Nostek apod. Zdrobněle se užívá i Arnek nebo Arnoštek. Slovensky, anglicky, francouzsky, rusky nebo polsky se užívá varianta jména Ernest, mutaci Ernest nebo Ernst zná i němčina. Ve španělštině a italštině zní jméno jako Ernesto, v maďarštině Ernö.

Významní nositelé

Mezi slavnými Čechy najdeme zástupce jména v řadách spisovatelů (Arnošt Lustig nebo Arnošt Vašíček), herců (Arnošt Goldflam, známý například z role Arnošta ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag), zpěváků (Arnošt Pátek, hvězda pop-music osmdesátých let) nebo malířů (Arnošt Hofbauer). Na světové literární scéně patří k velikánům americký spisovatel Ernest Hemingway.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Arnošt je germánského původu. Toto jméno pochází ze staroněmeckého slova „ernst“ nebo „ernust“, které znamená „čestnost“, „vytrvalost“, „pevnost“, „rozhodnost“. Počáteční písmeno E se v českém jméně pouze proměnilo na A. Arnošt se tak dá významově přeložit jako vytrvalý, rozhodný nebo pevný v rozhodnutí.

 
Jméno: Arnošt
Nosí v ČR 4981 lidí
Jedná s o 90 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Česko-Saské Švýcarsko, 3 dny pro dvavíce
Česko-Saské Švýcarsko, 3 dny pro dva
Sárvár s celodenním vstupem do láznívíce
Sárvár s celodenním vstupem do lázní
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny