reklama
Přesný čas: 10:43 / týden v roce: 26
Fáze měsíce:
Last Quarter
Křestní jméno:

Svatopluk

Charakteristika

Ačkoli nám dnes jméno Svatopluk může znít mírně zastarale, rozhodně stojí za povšimnutí. Přináší zajímavý význam a množství domáckých variací.

Odvozeniny a varianty

Jméno Svatopluk nemá ženský protějšek. Domácky se jméno užívá jako Sváťa, Svaťka, Svatík, Svatek, Svatouš, Svatoušek, Svatopluček apod. Jméno Svatopluk se vyskytuje i ve slovenštině. Polština jméno zná jako Swiętopełk, ruština jako Svjatopolk.

Významní nositelé

Jméno Svatopluk nosil dolnomoravský kníže Svatopluk I. nebo Svatopluk II. Slavným nositelem jména byl Svatopluk Čech, který dal život legendární postavě a příběhům pana Broučka. Dalšími významnými nositeli jména byli například herci Svatopluk Beneš, Svatopluk Čech a Svatopluk Skládal. K současným nositelům jména patří herec Svatopluk Skopal.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Svatopluk je starým slovanským jménem. Vzniklo ze dvou slov. Prvním je slovo „svet”, které má ve staroslovanštině význam „silný”. Až v současnosti se první část jména přeneseně vykládá jako „svatý”. Druhou složkou jména je slovo „pluk” s významem „pluk, branný lid”. Jméno Svatopluk tedy znamená „silný v pluku”, „silný ve svém vojsku”, potažmo pak také „velký vojevůdce”, „velký bojovník”.

 
Jméno: Svatopluk
Nosí v ČR 4327 lidí
Jedná s o 95 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Česko-Saské Švýcarsko, 3 dny pro dvavíce
Česko-Saské Švýcarsko, 3 dny pro dva
Maďarsko, 5 dní v lázních Sárvárvíce
Maďarsko, 5 dní v lázních Sárvár
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny