reklama
Přesný čas: 19:29 / týden v roce: 33
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
17. 8. 2017 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Petra, Petronila

Křestní jméno:

Bohumil

Odvozeniny a varianty

Bohumil je slovanským křestním jménem pro muže, s ženskou variantou ve jménu Bohumila. Významově (a původem) je příbuzné z řeckými jmény Theofil a Amadeus. Domáckými podobami jména jsou například Bohouš, Bohuš, Božík, Bóža, Míla, Milek nebo zdrobněle Bohumilek.

Významní nositelé

Jméno Bohumil nosí a nosilo mnoho významných osobností české historie, mj. světově proslulý spisovatel Bohumil Hrabal, autor dětských knížek Bohumil Říha nebo spisovatel Bohumil Bouška, dále architekt Bohumil Hypšman (nebo také Bohumil Hübchmann), malíř Bohumil Kubišta, v oblasti vědy pak například český matematik Bohumil Bydžovský, v oblasti lékařství Bohumil Malý, průkopník v léčbě tuberkulózy. V českém showbusinessu je zástupcem nositelů jména například Bohuš Matuš, zpívající kominík. Slavným Bohumilem byl i Bohouš z knihy Rychlé šípy Jaroslava Foglara nebo Bohumil Stejskal z kultovního filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag, kde Bohumila bravurně ztvárnil herec Bolek Polívka.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Bohumil má řecký původ. Slovanské jméno Bohumil i jeho ženský protějšek Bohumila pochází z řeckého jména Theofil, Theophilos s překladem „Bohu milý“, „Bohem milovaný“ nebo také „Boha milující“. V řečtině totiž „théos“ znamená „Bůh“ a „filos“ „milý“. Jméno významově odpovídá také jménu Amadeus s významem „ten, kdo miluje Boha“.

 
Jméno: Bohumil
Nosí v ČR 23659 lidí
Jedná s o 42 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Bělící pásky na zuby 28 ksvíce
Bělící pásky na zuby 28 ks
Paletka očních stínů a pudrůvíce
Paletka očních stínů a pudrů
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny