reklama

Státní svátky v roce 2014

Státní svátky jsou dny pracovního volna, které patří odpočinku, výletům, relaxaci. Kolik volných dnů bude v roce 2014?

Co nám přinese Nový rok?

Na první den v roce připadají dokonce dva státní svátkyNový rok a novější Den obnovy samostatného českého státu. Tentokrát je oslavíme ve středu, zároveň je to dobrá zpráva pro školáky, protože vánoční prázdniny budou tentokrát delší.

Velikonoční pondělí i v roce 2014

Pak si musíme počkat do jara na Velikonoční pondělí. Tento svátek připadá v každém roce na jiné datum a řídí se složitějšími výpočty. (Příští Velikonoční pondělí připadá na 21. dubna, což může být příslibem téměř letního počasí, které zpravidla kolem 20. dubna přichází).

V květnu dva svátky připadají na stejný den týdnu, takže pokud vychází na víkend, přijdeme o dva dny volna. Jedná se o Svátek práce a 8. května si připomínáme Den vítězství – konec druhé světové války. V roce 2014 máme štěstí – oba svátky připadají na čtvrtek.

Svátky v létě 2014

Na začátku letních prázdnin slavíme dva po sobě jdoucí svátky. 5. července je Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, s jejichž příchodem na Velkou Moravu v 9. století se začalo v našich zemích šířit křesťanství ve slovanském jazyce, kterému všichni rozuměli. 6. července si připomínáme den, kdy byl v Kostnici upálen reformátor mistr Jan Hus. Je to příležitost udělat si malou dovolenou nebo prodloužený víkend. Bohužel v roce 2014 připadají na sobotu a neděli, takže nás žádné volno navíc nečeká.

Podzimní sváteční odpočinek

Na podzim pak v kalendáři najdeme Den české státnosti – Svatý Václav (28. 9.), který připomíná událost z roku 935, kdy byl ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem kníže Václav. Tento svátek připadá na neděli.

A co na konci roku 2014?

Den vzniku samostatného československého státu (28. 10.) bude v úterý a Den boje za svobodu a demokracii (17. 11.) v pondělí. Rok ukončí Štědrý den a dva vánoční svátky – středa, čtvrtek a pátek.

zpět na seznam článků